17 november 2011
BRIEF AAN MINISTER SCHULTZ N.A.V. ACTUELE ONTWIKKELINGEN ROND HSL-ZUID
AAN: De minister van Infrastructuur en Milieu
Betreft: ontwikkelingen rond de exploitatie van de HSL-Zuid
Amsterdam, 17 november 2011
Geachte mevrouw Schultz van Haegen,
Morgen spreekt u in de ministerraad over de redding van de hogesnelheidslijn tussen Amsterdam en België. De Maatschappij Voor Beter OV bepleit afschaffing op zeer korte termijn van de toeslag die reizigers op de hogesnelheidslijn moeten betalen, en het realiseren van doorgaande verbindingen.
De NS heeft via dochteronderneming HSA voor de exploitatievergunning voor de hogesnelheidslijn veel te veel geld geboden en vervolgens de beloofde kwaliteitsafspraken bij lange na niet gehaald. Nu kan de NS ook zijn financiële verplichtingen niet langer nakomen. Reizigers hebben daardoor jarenlang te maken gehad met een veel te slecht en veel te duur product. Volkomen terecht hebben veruit de meeste reizigers de Fyra links laten liggen. Als oplossing wordt door u en op uw ministerie thans nagedacht over het idee, gewone Intercity’s op de Hogesnelheidslijn toe te laten. Maar eigenlijk is die gedachte niets nieuws onder de zon!
Immers, Voor Beter OV constateert dat reeds nu gewone Intercitytreinen tussen Amsterdam, Schiphol, Rotterdam, Breda en België over de hogesnelheidslijn rijden. De Fyra verschilt namelijk in niets van een gewone Intercitytrein. Hij rijdt niet bijzonder snel (Fyra Amsterdam-Rotterdam via de HSL is qua afstand vergelijkbaar met Intercity Amersfoort-Zwolle, en beide treinen doen even lang over de dus nagenoeg gelijke afstand), en vertoont al helemaal niet de betrouwbaarheid die past bij een premium-product dat hoort bij extra dure treinkaartjes.
Voor Beter OV vraagt aan u zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval per 11 december aanstaande (wanneer de treindienst op de Oude Lijn voor doorgaande reizigers ernstig wordt verslechterd) de NS te verbieden, op de hogesnelheidslijn nog langer toeslagen te heffen, en de NS dus op te leggen, reizigers tegen het gewone binnenlandse tarief over de Hogesnelheidslijn te gaan vervoeren. Daarbij dienen ook de werkelijke trajectkilometers, en niet de omweg via Den Haag als rekenmethode voor de tariefstelling op de kortere rechtstreekse verbinding te worden gehanteerd. Immers, de NS voldoet niet aan de afspraken rond de exploitatie van de HSL, waardoor niet alleen de plichten, maar ook de rechten van de NS niet langer van toepassing behoren te zijn.
De Maatschappij voor Beter OV vraagt u verder, de NS op te dragen om verregaande integratie van de hogesnelheidslijn in het normale spoorwegnet te realiseren om zo een aantrekkelijk aanbod voor de reizigers te bieden. Deze integratie bevat dus géén treinen meer waarvoor een extra toeslag betaald moet worden, maar treinen tegen normaal tarief zoals elke andere binnenlandse trein.
Dit is dé kans voor u om fouten uit het verleden aan de kant van NS en overheid om te zetten in een uitstekende dienstverlening aan de reiziger met comfort en snelheid tussen Amsterdam, Rotterdam en verder weg gelegen plaatsen tegen een aantrekkelijk tarief.
Met de meeste hoogachting,
Maatschappij Voor Beter OV,
Rikus Spithorst,
partner